Chýba vám denne aspoň 5 minút?

Dovolenka – skvelý čas na zmenu

Tešíme sa celý rok na pár dní voľna. Na to, ako si vychutnáme chvíle oddychu s rodinou či priateľmi. Cítime šťastie. Cestujeme, niekedy aj tisíce kilometrov, a predsa sa v exotickej, krásnej krajine zobudíme so stresom. Myslíme na to, čo sme v práci zabudli, alebo máme strach z budúcnosti.

Kde nájsť šťastie?

Existuje mnoho ciest. Najkratšia a najradostnejšia je nájsť poznanie o svojom šťastí v sebe samom. Veď šťastie sa dotýka každého jedného srdca, ktoré túži po láske a naplnení.

Možno sa pýtate, tak ako kedysi aj ja, kedy mám hľadať svoje poznanie? Nestíham! Stále meškám a nemám na seba ani 5 minút! Poznám to tiež, stáva sa mi to vždy, keď prestanem myslieť na seba.

Najlepšia a zároveň najťažšia rada znie:

Zastavte sa!

Je najvyšší čas opäť otvoriť srdce láske, uvoľniť ho zo zovretia stresu. Možno sa mýlim, ak áno, tak ma opravte, no predpokladám, že necítite skoro žiadne emócie, alebo naopak, cítite neskutočný tlak a strach. Cítite, že to nie je takto dobré, ale neviete, ako z toho von. A to je v poriadku, učíme sa každý jeden deň.

Začnite od info stresu

Pýtate sa: Čo je to info stres? Ako ho v sebe rozpoznať? Často sa prejavuje tým, že si cielene nevyberáme obsah, ktorý v médiách sledujeme. Zapozeráme sa do televízneho seriálu či začítame do príbehov iných ľudí na internete. A zrazu zistíme, že hodina je preč.

Prečo je to tak?

Výsledky prieskumu „Ako médiá vplývajú na správanie človeka“ ukazujú, že čím je človek  nešťastnejší a čím menej sa stará sa o svoje psychické zdravie, tým  viac podlieha informačnému stresuNevie, ako regulovať množstvo informácií prichádzajúce do jeho života.

52, 94 % respondentov, ktorí uviedli, že si nevedia cielene vyberať informácie z médií, odpovedalo, že sú nešťastní. Je to o 14, 91 % viac v porovnaní s ľuďmi, ktorí zvládajú základnú informačnú gramotnosť. Kvalita ich psychického zdravia je horšia. Prejavuje sa úzkosťou, únavou, slabosťou, nedostatkom času na zmenu, čo môžeme považovať za prejavy stresu.

Dni rýchlejšie mi ako bežec utiekli a stratili sa, šťastie nezhliadli. /Jób 9:25/

Vďaka pokoju získavate v prvom rade viac času pre seba. Stačí, ak znížite čas, ktorý venujete sledovaniu médií. Ak pozeráte televíziu, čítate noviny, správy Facebooku alebo na internete viac ako 7 hodín do týždňa, je načase sa otestovať ako médiá na vás vplývajú.

Ak je váš výsledok viac ako 7 hodín
Zastavte sa na chvíľku, sadnite si a porozmýšľajte, čo vám v živote chýba. Po čom túžite: prečítať si dobrú knihu, zaplávať si či meditovať, ale pre nedostatok času si túto aktivitu nedoprajete? Možno máte pocit viny, že ak by ste sa na chvíľu zastavili, niečo dôležité nestihnete.

Opak je pravdou
Realita života ľudí, ktorí si dovolili spomaliť a zastaviť sa, dokazuje, že okrem pokoja a radosti v srdci získavajú aj viac šťastia a sily pre svoj život.

Dovolenka – skvelý čas na zmenu
Dovoľte si teraz počas dovolenkových dní vrátiť sa do svojich detských čias. Raz za týždeň byť dve hodiny sami so sebou. Naplánujte si schôdzku so svojím dieťaťom, ktoré stále prebýva vo vašom vnútri. Ako?

Položte si jednoduchú otázku: Čo by môjmu vnútornému dieťaťu prinieslo tento týždeň nadšenie? A urobte to. Napíšte mi, ako ste sa cítili.

Váhate, či premýšľate...

... o tom, že si to nemôžete dovoliť, lebo deti, práca, manžel/ka? Chápem vás. Zmeniť niečo vo svojom živote nie je ľahké. Niekedy miera utrpenia musí byť veľmi vysoká, aby sme pochopili, že nastal čas konať.

Ak ste sa rozhodli konať, napíšte mi do komentárov, ako ste strávili čas sami so sebou. Ak už máte svoj osvedčený recept, ktorý vám prináša do života pokoj a šťastie, napíšte mi tiež.

Ak sa vám tento článok páčil, dajte mu „páči sa mi“ alebo ho zdieľajte so svojimi priateľmi. Týmto spôsobom mi dávate vedieť, že má zmysel deliť sa s vami o moje poznanie.

PS: Už viete ako ovplyvňujú svoj život médiá? OTESTUJTE SA!

Moja téma je ŠŤASTIE. Chcete vedieť ako premeniť ťažkosti v živote na ŠŤASTIE? Začnite jednoduchou otázkou: Čo ma urobí dnes šťastným? Sledujte tento blog a dozviete sa viac.PS: Ak máte nejakú konkrétnu ťažkosť, ktorá Vás trápi napíšte mi. Ďalší článok môže byť práve pre Vás.

Komentáre

Naposledy publikované od autora

Páčil sa Ti tento článok? Zadaj kontakt, pošleme Ti ďalší


Získate pravidelný prehľad o novinkách od autora v blogu a projektoch.