Príbeh Martina Bednáriková

Tu som, pošli mňa!

S Martinou, 25-ročnou mladou ženou z Pezinka, nás spojil Boh cez projekt 40 dní za život.  Kampaň, ktorú popri práci a štúdiu táto na prvý pohľad krehká žena koordinuje, začína práve budúci týždeň od 28. septembra.

Prezradila nám o sebe: "Najradšej mám knihy, ovsené vločky a svojich 3 mladších súrodencov, ktorí ma však občas dokážu poriadne nahnevať :). Naopak, nemám rada hádky a pýchu; konfliktným a namysleným ľuďom sa snažím vyhýbať vždy, keď sa dá."

Zaujalo ma prečo sa rozhodla organizovať projekt, ktorý nie je mainstreamovou témou spoločnosti, skôr naopak.

Nakuknite spolu so mnou do životného príbehu, ktorý režíruje Boh

K projektu 40 dní za život som sa dostala celkom náhodne. Bolo to asi pred troma rokmi. V mojom živote som vtedy prežívala veľmi zvláštny "čas čakania". Vnímala som, že musí existovať čosi viac než len škola, práca, každodenné povinnosti, rodina, priatelia... Hľadala som akýsi konkrétny dôvod, prečo som tu. Doslova som kričala do neba: „Tu som, pošli mňa!“ No jasná odpoveď akosi neprichádzala.

V jednu sobotu som doma upratovala bratovu poličku, keď som si na nej všimla knihu Neplánované od Abby Johnsonovej. Titul som nepoznala, a tak som ho zo zvedavosti otvorila. Rýchlo som sa začítala a dozvedela som sa, že Abby v knižke rozpráva svoj príbeh obrátenia. Bola bývalou riaditeľkou kliniky Spoločnosti pre plánované rodičovstvo (v Amerike známej ako Planned Parenthood), sama podstúpila dve interrupcie a obrátila sa práve vďaka modlitbám dobrovoľníkov v rámci kampane 40 dní za život.

Pamätám si, že ma to prekvapilo. 40 dní za život? Čo to je?

Vyhľadala som si to na Googli a zistila som, že ide o najväčšiu medzinárodnú pro-life mobilizáciu v histórii. Vďaka tomuto od roku 2007 fungujúcemu celosvetovému hnutiu bolo zachránených už viac než 11 000 bábätiek. Nerozumela som len jednému: ako je možné, že som o tomto projekte nikdy predtým nepočula? A prečo sa táto kampaň nikdy neuskutočnila na Slovensku?

Keď som sa rozhodovala pre realizáciu projektu, nebolo mi všetko jasné. Priznám sa, že obavy boli v mojom prípade hlavne finančného charakteru. Kde zoženiem peniaze na realizáciu projektu? Napriek svojej bláznivej povahe som si uvedomovala, že toto nebude žiadna sranda. Začínala som s nulou – pričom som nemala dostatok prostriedkov ani na vlastné výdavky; navyše stále splácam pôžičku... Boh sa však o mňa i o financie na kampaň priam zázračne postaral.

Bod zlomu – kedy si vedela, že toto je to, čo máš urobiť?

V roku 2015 som dostala možnosť zúčastniť sa jednej z kampaní v zahraničí. Počas modlitieb pred potratovou klinikou som na vlastnej koži pocítila, akú veľkú silu jednoduchá modlitba môže mať. V tom momente som pochopila, že tento projekt nie je len nejakým ďalším výmyslom "bláznivých" kresťanov... 40 dní za život je Božie dielo a ja mám veľkú česť, že môžem prispieť k jeho rozšíreniu.

Naučilo ma vytrvalosti a vernosti v maličkostiach

Organizácia kampane mi vzala veľmi veľa času; stála ma veľa síl a námahy. Strata sa však nedá ani zďaleka porovnať so ziskom. Podrástla som vo viere, pretože som jasne vnímala Božie zásahy v situáciách, ktoré sa mi z ľudského hľadiska zdali neriešiteľné. Naučila som sa vytrvalosti a vernosti v maličkostiach.

Začala som si viac vážiť dôležitosť všetkej neviditeľnej práce, ktorú musí akýkoľvek líder, koordinátor či organizátor vykonať ešte predtým, než so svojím nápadom vyjde von, do sveta. Stále sa učím vstávať po neúspechoch a pádoch, ktoré nevyhnutne prichádzajú... A hoci mám takmer vždy chuť schúliť sa do klbka, zababušiť sa do periny a na všetko sa vykašľať, získaná vytrvalosť ma núti nevzdávať sa. Až teraz vidím, že posledný rok môjho života, počas ktorého som intenzívne pracovala na kampani, bol hlavne prácou na mojom vlastnom charaktere.

Viem, že si veriaca. Aké šťastie Ti dáva viera?

Viem, že človeku, ktorý neverí v Boha, sa to bude zdať nepochopiteľné, ale viera pre mňa znamená úplne všetko. Nie je to pre mňa žiadna tradícia, povinnosť ani nedeľná záležitosť oddelená od zvyšku môjho života. Naopak, na viere mám postavený celý svoj život.

Vo viere pre mňa nejde o nejaké pravidlá či zákazy, ale o uchránenie vzťahu s Tým, ktorý ma nadovšetko miluje. Je to podobné ako ľudská láska – čím viac niekoho ľúbite, tým viac sa budete snažiť, aby ste mu urobili radosť.

Vďaka viere som si mohla vytvoriť vzťah s Bohom - mojím láskavým Otcom, ktorý je dnes pre mňa úplne všetkým. Tento vzťah ma napĺňa, dáva mi silu a bez neho by som už ani nedokázala existovať :)

Čo by si odkázala mužom/ženám, ktorí sú na začiatku cesty a nedôverujú si?

Mnohí ľudia čakajú na niečo, čo ich má postrčiť vpred - akési znamenie, tajomný moment či zvláštnu udalosť - ktoré akoby potvrdzovali ich rozhodnutie vykročiť na tú 'ich' cestu. Bez takéhoto 'znaku' zo svojej komfortnej zóny ani nevyjdú... A to je škoda, pretože všetky dobrá prichádzajú vždy až potom, keď sa rozhodneme a urobíme prvý krok. Nebojte sa prijímať životné výzvy s otvorenou náručou! Len vtedy objavíte skutočnú radosť.

„Ak si raz okúsil let, budeš navždy kráčať po zemi s očami upretými na nebo, pretože si tam už bol a vždy sa tam budeš chcieť vrátiť.“ Leonardo da Vinci

Zrnko múdrosti od Mati

Od prvého momentu, kedy som ju počula, sa mi veľmi páči myšlienka z Pána Prsteňov: „My môžeme rozhodovať len o tom, čo urobíme s časom, ktorý nám bol daný.“ Podľa tejto pravdy sa sama snažím každý deň žiť, pretože si bytostne uvedomujem svoju vlastnú krehkosť a pominuteľnosť. My ľudia nemáme na tomto svete nič iné, len trochu času; v dnešnej dobe si to však väčšina z nás vôbec neuvedomuje a prežije svoj život v honbe za kariérou, majetkom, úspechom... vecami, ktoré v konečnom dôsledku vôbec nie sú dôležité.

Už dávno viem, že svoj život nechcem premárniť. Rozhodla som sa darovať nášmu Nebeskému Otcovi všetok čas, ktorý tu na Zemi mám; chcem, aby bol strávený na Jeho slávu tam, kde je to potrebné. A to bez ohľadu na to, čo ma tento krok bude stáť.

P.S.: Páčil sa vám príbeh Martiny Bednárikovej? Dajte LIKE, zdieľajte a podporte skvelú iniciatívu 40 dní za život.

Volám sa Martina, mám 25 rokov a pochádzam z Pezinka. Popri prácach a štúdiách rôzneho druhu som momentálne hlavne koordinátorkou kampane 40 dní za život.
Najradšej mám knihy, ovsené vločky a svojich 3 mladších súrodencov, ktorí ma však občas dokážu poriadne nahnevať :). Naopak, nemám rada hádky a pýchu; konfliktným a namysleným ľuďom sa snažím vyhýbať vždy, keď sa dá.

Komentáre

Naposledy publikované od autora

Páčil sa Ti tento článok? Zadaj kontakt, pošleme Ti ďalší


Získate pravidelný prehľad o novinkách od autora v blogu a projektoch.